Sončni kolektorji se sicer v osnovi delijo na dve veliki skupini oziroma na dva različna tipa. To so ploščati oziroma ravni ter cevni oziroma vakuumski sončni kolektorji. Po drugi strani pa lahko solarne kolektorje razporedimo glede na pet generacij. A ne glede na to, kateri generaciji pripadajo, nosijo skupni imenovalec. Skupno jim je predvsem to, da s pomočjo sončne energije lahko ustvarjajo toploto. To pa seveda lahko koristno uporabimo pri segrevanju sanitarne vode, prav tako tudi kot učinkovito podporo k ogrevalnemu sistemu.
Med seboj se sončni kolektorji različnih generacij razlikujejo predvsem po tehnološkem napredku. Vsaka generacija namreč pripomore k bolj učinkoviti pretvorbi energije Sonca v toploto.
Spoznajmo prvo generacijo solarnih kolektorjev
V prvo generacijo sodijo tako imenovani klasični oziroma ploščati sončni kolektorji. Glede na to, da so se pojavili kot prvi, veljajo tudi za najbolj številčne glede na rabo. Ena od ključnih slabosti tovrstnih kolektorjev pa je zagotovo ta, da imajo preveč toplotne izgube, in sicer v primeru, kadar se zunanje temperature zraka spustijo ter ni direktnega močnega sonca.
Glede na omenjeno je razvoj potekal v smeri, na kakšen način torej dovolj učinkovito zmanjšati izgubo toplote na minimum. Posledično je nastala naslednja oziroma druga generacija solarnih kolektorjev. Njihov glavni izolator pa je vakuum.
Izboljšani vakuumski sončni kolektorji Heat Pipe
Naj vam na kratko predstavimo še solarne kolektorje, ki sodijo v peto generacijo. To so izboljšani vakuumski sončni kolektorji Heat Pipe. Pri izboljšavi je zlasti potrebno izpostaviti tudi zaščito pri pregretju. Zaradi same zaustavitve prenosa toplote je temperatura kolektorja med zastavitvijo obtočne črpalke nižja. Posledično je preprečeno še pregrevanje samega sistema pa tudi kemično razgrajevanje protizmrzovalnega dodatka v samem obtoku.
Potrebno je omeniti še to, da sončni kolektorji pete generacije dosegajo bistveno boljši izkoristek, vakuumske cevi so precej manjšega premera, odpornejše so proti toči, ne nazadnje imajo predvideno precej daljšo življenjsko dobo, to je nad 25 let.